Geri

2019 yılı için motivasyon dilekleriniz neler?

2019 yılına sayılı günler kaldı. Yeni yıla nasıl bir başlangıç yapacaksınız? Nezaket dilekleri, gung-ho tavrı, iyimser bakış açısı… Yıla keyifli bir başlangıç yapmanızı sağlayacak dört bakış açısı..

sowimage

“Acele hareketlerle hayatı kaçırmak yerine, gülleri koklamak ve doğayla iç içe olmak için vakit ayıracağım.”

Oturun ve biraz kendinize vakit ayırın! Ev ve iş yaşamımız bize kimi zaman bunaldığımızı hissettirebilir. Kendinizi tekrar motive etmenin ve deşarj olmanın en mükemmel yolu; yeni yıla sakin bir başlangıç yapmaktır. Kendinizle küçük bir toplantı planlayarak ilk adımı atabilirsiniz. Ya da bir yoga dersi, meditasyon yapmak, film izlemek kısacası kendinize vakit ayırabileceğiniz herhangi bir aktivite yeni yıla güzel bir başlangıcın anahtarıdır.

Bu telaşlı yaşamda, düşüncelerinizin ve isteklerinizin kaybolmasına izin vermeyin. Rutin yaşam tarzları bizi otomatik pilot moduna sokarak birçok şeyi fark etmeden unutturmaktadır. Bu yüzden şimdiki zamana tekrar dahil olun ve isteklerinizin farkına varın!

Farkındalığın ne olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Farkındalık; duşta cildinize sıcak suyun ne kadar iyi hissettirdiğini hissetmek ya da tavada biberleri sotelerken burunuza gelen kokudan keyif alabilmektir. Bir şeylerin tam olarak farkında olduğunuz zaman; o an ne hissediyor olduğunuzu ve ne yapıyor olduğunuzu düşünün. Diğer bütün fikirleri aklınızdan çıkartın. Etrafınızda olup biten şeyleri aktif olarak dinleyin ve vücudunuzun olaylara nasıl tepki verdiğini izleyin. Dikkatlilik; otopilot zihniyetinin dışına çıkabilmenizi sağlayacaktır ve bu sayede şimdiki zamanı daha gerçek ve çok daha keyifli yaşayabileceksiniz. Kulağa harika geliyor, değil mi?

sowimage

“Sağlık; paylaşımla olur, para ile değil”

Gönüllü olmak ruh sağlığı için iyidir. Kişisel tatmin ve zihinsel refahı artırdığı kanıtlanmıştır. “Öyleyse, bu sene; kendime, insanlara, hayvanlar alemine nasıl hediyeler verebileceğimi biliyorum. Ünlü özdeyişin bize vermek istediği fikir de tam olarak bu! Önemli olan paylaşım yapmaktır.

Çevreye duyarlı olan bir sivil toplum örgütüne katılın. Aralarından seçim yapabileceğiniz birbirinden farklı insani yardım grupları ve farklı alanlarda uzmanlaşmış sivil toplum örgütlerine katılmak manevi motivasyonunuzu artırabilir. Son zamanlara, bu tarz faaliyetlerde bulunabileceğiniz mobil uygulamalar da mevcut!

Tam zamanlı gönüllülük faaliyetleri için yeterli vakte sahip değil misiniz? Şimdi ve sonrası için, çocuklarınızın ya da arkadaşlarınızın çocuklarının kullanmadığı oyuncakları toplamayı deneyebilirsiniz. Bu oyuncaklar kar amacı gütmeyen kuruluşlar sayesinde ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşacaktır! Aynı zamanda, eski ve temiz kıyafetleri de bu şekilde paylaşabilirsiniz.

sowimage

Zorluklar ile mücadele etmek düşündüğümğz kadar zor değildir. 

Bazı şeyleri umursamayı bırakın, insanlarla birlikte harekete geçin. Bir motivasyon kaynağı bulun. Romalı filozof Seneca tarafından söylenen bu söz, tüm yıl boyunca yeni zorluklara karşı çıkabilmeniz için motivasyon kaynağınız olacaktır!

Güvenilir bir motivasyon kaynağı bulun ve ona sadık kalın. Olayların her aşamasıyla ilgili kendinize ufak hedefler koyun ve bu hedefleri tamamladığınız zaman kendinize ufak ödüller verin.

Motivasyonunuzu ve mental sağlığınızı destekleyen ufak adımlar atın. Daha az araç kullanın, daha çok yürüyün, günde bir sigara daha az için, o her zaman yapmayı istediğiniz paraşütü deneyin!

Yeni yılın anlamı keyifli başlangıçlardır. Bu sebeple, sizi mutlu etmeyen şeyleri değiştirmeniz için tam zamanı. Hayalini kurduğunuz şeyleri yapmaya başlayın. Seramik dersine yazılın ya da örgü örmeyi öğrenin, bir maratona katılma fikri de keyifli olabilir. Büyük ya da küçük olaylar yerine olaylar olarak yorumlamaya çalışın. Peki öyleyse, bu seneye nasıl bir başlangıç yapacaksınız?

sowimage

“Hayatınızın %10 u yaptıklarınızla; %90 ı hayattan ne aldığınızdır.”

Irving Berlin’e ait olan bu söz PO-Zİ-TİF bir tutuma sahip olmanızı sağlayabilir! Olaylara karşı bakış açınızı değiştirmeye ne dersiniz? Olumsuz bir zihniyet, davranışlarımızı ve dünyaya olan bakış açınızı etkiler.

Tamamlanmayan projeler? Bir adım geriye gidin ve resmin tamamını görmeye çalışın. Ayrıntıların farkında varın. Üstesinden gelebildiğiniz engelleri hatırlayın, olaylara bu açıyla bakmaya çalışın.

Kendinize doğru soruları sorun. “Bu durum gerçekten bu kadar ciddi mi?”, “Bir şeyleri gerçekten değiştirebilir miyim? Eğer öyleyse, hangi çözümleri uygulayabilirim? Kontrolden çıkmış şeyler ile canınızı sıkmayın.

Dışarıda olumlu bir tutum sergileyin. Negatif kelimeleri kullanmaktan vazgeçin. Bknz: “yapamam”, “asla yapamam” yerine; “başarmak için ne gerekiyorsa yapacağım” ve “neden olmasın”, “harika bir fikir” gibi kelimeleri kullanabilirsiniz.

Her gece, o gün mutlu olmanızı sağlayan ya da var olması sebebiyle minnet duyduğunuz iki şeyi hatırlayın. Gördünüz mü? Şimdiden gülümsüyorsunuz!

2019 yılına nasıl başlayacaksınız ? Yorumlarda bize bildirin ve en sevdiğiniz motivasyon dileklerinizi paylaşın!

Share