Geri

Jet Lag Sendromu

Zaman farklılıkları yüzünden tatilinizin ilk günü yıpratıcı ve yorucu olabilir. Sizinle paylaşacağımız birkaç ipucu sayesinde herkesin korkusu olan jet lagin olumsuz etkilerinden kurtulacaksınız!

Vücut fonksiyonlarının 24 saatlik bir döngüsü vardır. Bu döngü içerisinde vücudumuz, gün ışığına ve yemek zamanlarına tepki verir. 3 saatlik bir zaman dilimi farkı bile vücut saatinizi alt üst edebilir! Ama emin olun, paylaşacağımız ipuçları ile bu etkilerden kurtulacaksınız.

1/
Seyahat Öncesi Son Geceniz

 

Tütün, alkol, kahve gibi uyarıcılardan uzak durarak dinlenmeye çalışın. Eğer doğuya doğru seyahat edecekseniz, yatağa bir iki saat önce gidin. Eğer batıya doğru seyahat edecekseniz yatağa bir iki saat geç gidin.

sowimage
2/
Uçuş Sırasında

Tatilin planladığınız gibi ilerlemesi için saatinizi gideceğiniz yerin yerel saatine göre ayarlayın.

 

Cildinizi nemlendirin! Uçak kabinlerindeki hava fazlasıyla kurudur ve cildinizin nemini kaybederek kurumasına neden olabilir. Bol bol su içmeyi ve uçuş kitinizde Hydra Vegetal - 48 Saat Derinlemesine Nemlendiren Jel KremEl Kremi Zeytin -Turunç ve Onarıcı Dudak Balsamı bulundurmayı unutmayın!

 

 

 

 

Ayrıca, Müge Ferahlığı - EDT tatiliniz boyunca size harika bir ferahlık verecektir! 

 

 

 

 

 

sowimage
3/
Varış Yeri

Vücut saatinizin dengesi açısından gün ışığından yararlanın ve saat: 21.00'den önce yatarak uyumaya çalışın!

 

İpuçları: Uyku konusunda problem mi yaşıyorsunuz?

 

Zihninizi dinlendirecek  atmosferi oluşturun. Işıkları kısın ve perdelerinizi kapatın. Bitki çayları (nane, papatya, limon, melisa, ıhlamur çiçeği) tüketmeniz rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ilık bir duş almanız da uyumanız konusunda size yardımcı olabilir.

 

Son olarak, mavi ışık yayan ekranlardan (telefon, tablet, bilgisayar) kaçının! Bu ışınlar beyninizi aktif olması konusunda uyarır.

sowimage

Paylaştığımız bütün ipuçları dönüş yolculuğunuzda da işinize yarayacaktır. Seyahatleriniz boyunca jet lag problemi yaşamayıp muhteşem bir tatil geçirmenizi dileriz...

Siz de jet lag problemini nasıl aştığınız konusundaki ipuçlarını bizimle paylaşın...

Share