Geri

Lili’nin Yoga ile Dönüşümü

Önce ufak egzersizlerle başladı sonra Yoga tutkunu oldu! Blogger Lili Barbery-Coulon'nun bu dönüşümünü ele alıyoruz.

Lili'yi yakından tanıyalım...

Vogue'da güzellik editörü olarak ve M Le Magazine du Monde'da güzellik haber müdürü olarak 4 yıl kadar çalıştıktan sonra, Lili Barbery-Coulon, tam zamanlı olarak çalışmaya bıraktı. Kendi bloğunda- lilibarbery.com -günlük yaşam, sağlık ve güzellik ile ilgili  yazılar yayınlıyor.

 

sowimage
 
 
Hayatım boyunca egzersizden nefret ettim. İnsanlar bana spor salonuna ya da havuza gitmeden “yaşayamayacaklarını” söylediklerinde, hangi gezegenden geldiklerini merak ediyordum :). Sevdiğim bir aktivite bulmaya çabalarken bile, spor yapmayı acı verici  ve gereksiz bir aktivite olarak görüyordum.
 

Yoga Matı üzerinde yaşadıklarım...

Eylül 2016'da bir arkadaşım kundalini yoga sınıfına gitmem yönünde tavsiyede bulundu. Bu tür yogaların alt omurgayı çok çalıştırdığını ve kronik ağrıları geçirdiğini  duymuştum . Yoga'ya başladıktan sonra  ilginç bir durumla karşılaştım.  Hayatımda ilk defa yaptığım egzersize odaklanabildim. Duruşların sürekli hareketine odaklanmam arasında ve nefes alıp verirken endişelenecek ya da yapılacaklar listesi hakkında düşünmek için zamanım olmadı. 90 dakika boyunca tamamen hareketlere odaklanmıştım. Dersin sonunda çok rahatladığımı hatırlıyorum, en önemlisi kendimi güvende hissettim. Bu durum beni oldukça şaşırttı ve derslere devam etmemi sağladı.

İç huzura doğru...

 
Sırt ağrılarım ve uykusuzluk problemim sona ermişti. Daha fazla yemek yeme ve stres atakları yaşamamaya başladım. Başlarda haftada iki kez gitmeye başladım. 2017 yılının Ocak ayından sonra ise ders sayımı haftada üç güne çıkarttım. Sonrasında  bazı hareketleri yalnız başıma yapmaya başladım. Bu duruma kendim bile şaşırdım! Arkadaşlarım ve ailem vücudumdaki değişiklikleri fark ettiler. Ama asıl değişim beynimdeydi. Yoga, sonsuz bir sevinç kaynağına dokunmama yardım etti.
 
İç huzurumuz kendimizi keşfetmemiz açısından oldukça önemli! İçsel sessizliğimi bulduktan sonra daha net düşünebildiğimi ve daha güçlü bir sezgiye sahip olabildiğimi fark ettim. Şimdi bir egzersiz olarak yoga hayatımın vazgeçilmezi!
 
 
 

Artık yogasız “yaşayamam” kulübü üyesiyim ....

Share