This action generated an error, probably on our side, you can reload this page and retry

Error reason : unknown

Yves Rocher
0
Geri

Kalıcı Bir Bronzluğa Ne Dersiniz?

Bu yaz güzel bir bronzluğa sahip olabilmek için aşağıdaki adımları takip edin!

Her yıl aynı şeyi yaşıyoruz, mükemmel bir bronzluk istiyoruz çünkü bronzken daha güzel olduğumuzu düşünüyoruz. Yaşasın güzellik!

Bronzlaşmak bir seçenektir fakat cildinizi yıpratarak ya da güneşin zararlarına maruz kalarak değil. Endişelenmeyin, hepsini anlatacağız!

sowimage

Yağ, losyon, sprey...Bütün bu kelimeler kafanızı mı karıştırıyor? Hangisini tercih etmeliyim? Birisi diğerinden daha mı iyi?

Önemli olan ürün yapısından daha çok, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından maksimum  düzeyde koruyabilecek en uygun yapıdaki ürünü seçebilmek, yani kullanacağınız ürünün türü tamamen cildinize bağlı!

Cildinize pamuksu veya parlak bir görüntü kazandırmak istiyorsanız güneş yağları'nı deneyebilirsiniz. Eğer yapışkan olmayan daha hafif bir his isterseniz, spreykullanabilirsiniz. İpeksi bir cilt için losyon tercih edebilirsiniz. Kuru ciltler için kremler mükemmeldir.

 

 

Eğer deniz kenarında uzanmak yerine kayak yapmayı (hey, neden olmasın) tercih ederseniz, dağdayken cildinizin ihtiyaç duyacağı yağdan daha fazlasıdır. Tıpkı 50+ GKF Güneşe Karşı Koruyucu Süt gibi. Bu losyon sizi aynı zamanda soğuktan da koruyacaktır.

Son olarak, bütün cilt tipleri aynı olmadığından dolayı vücut ve yüz için farklı ürünler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yüzdeki cilt derisi, vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha ince yapıdadır.

 

Güneş koruma faktörü ne demektir ve cildim için hangisini seçmeliyim?

sowimage

Öncelikle biraz rakamlar hakkında konuşmamız gerekiyor (İngilizcesi SPF olan GKF/Güneş Koruma Faktörlerinden). Biraz matematik kullanacağız fakat endişelenmeyin sadece basit bir çarpma işlemi! Kural olarak, güneş korumanız yokken 10 dakika içerisinde vücudunuzda güneş yanığı oluşuyorsa hesaplama;     

-30X10 dakikada olan güneş yanığı 30 faktör ile

-50X10 dakikada olan güneş yanığı 50 faktör ile koruma sağlar.

Gördünüz mü o kadar da zor değil! Basit bir formülle çözüme kavuştuk.

 

O halde güneş koruma faktörünü seçerken kendinize iki soru sormalısınız:

- Ne tür bir cilde sahibim? Fazlasıyla hassas mı ya da normal mi? Cildim kolayca bronzlaşıyor mu ya da hızlıca kızarıyor mu? Cilt renginiz ve saçlarınız ne kadar açık renkte olursa o kadar çabuk bronzlaşırsınız bundan dolayı daha yüksek GKF'li ürünleri tercih etmelisiniz.

-Güneş ışınlarına hangi şartlarda maruz kalıyorsunuz? Ortalama ya da yoğun mu? Nerede olduğunuz da önemli, şehirde misiniz, sahilde misiniz? Ülkenizin güneş alma süresi, vb. Güneş alma uzunluğu ve güneş açısı da önemli etkenler arasındadır.

sowimage

Güneş öncesi ürünler ne içindir?

İsminden de anlayabileceğiniz gibi güneş öncesi ürünler; cildinizi, güneşe maruz kalmadan önce sizi buna hazırlar (ki bu aşikâr değil mi?). Mükemmel bir bronzlaşma için bu çok önemli. Bunu yapmak için cildinizi nemlendirerek arınmasını sağlamalısınız.

Cildinizi ölü hücrelerden arındırarak (ovalamadan ve yıpratmadan) nemlenmesini sağlamanız bronzlaşmanın daha sağlıklı ve etkili olmasını sağlayacaktır. Ayrıca güneşte, cilt renginizin oluşumunu sağlayan melanositlerin aktifleşmesi için Bronzlaştırıcı Aromatik Yağ'ı deneyebilirsiniz.

 

 

Güneş sonrası ürünleri kullanmak bronzlaşma konusunda etkili midir?

Cevap tabi ki evet! Uzun süreli bir bronzluk için cildinizin kuru kalmasına izin vermeyin. Bunu cildinizi nemlendirerek ve besleyerek yapabilirsiniz. Bu uygulama, cilt yüzeyinde bulunan lipit dokuyu geri kazandırır ve cilt hücrelerinin birbirlerine tutunmasını sağlar. Tatil dönüşü, haftada iki kez cildinizi ölü hücrelerden arındırarak cildinizi yenileyip ışıltılı ve güzel gözükmesini sağlayabilirsiniz.

 

sowimage

Peki ya saçlarım, onları da güneşin zararlı ışınlarından korumalı mıyım?

UV ışınları, tuz ve klor saçlarınız için zararlı olan ve onların canlılığını kaybetmesini sağlayan zararlı üçlüdür. Eğer saçlarınız kurursa artık rengini de kaybedecektir. Havuza ya da denize girdikten sonra saçlarınızı; bunun için özel üretilen Kurumaya Karşı Saç Spreyi'ni uygulayarak canlı tutabilirsiniz.

Neden yaşlanma karşıtı (anti-age) bir güneş koruma ürünü almalıyım?

Güneşe her ne kadar aşık olsak da unutmayalım ki güneşin yaşlanma hızlandırıcı bir özelliği vardır! Yaşlanma karşıtı güneş ürünleri cildinizi güneşin UV ışınlarından koruyarak hızlı yaşlanmasına sebep olan oksitlenme reaksiyonlarını kontrol altında tutar. Anti-UV+ Anti-aging= Mükemmel korunma!

sowimage

Monoi yağı beni güneşten korur mu?

Herkes, Karayiplerde olduğunu hissettiren bu sarhoş edici kokuya bayılıyor. Belki de bu yüzden sürekli güneş tatillerini düşünüyoruz. Âmâ buna aldanmayın ve unutmayın:

1/ Bu bir UV korunma ürünü değildir ve daha kötüsü büyüteç gibi davranarak kızarma riskinizi arttırır.

2/ Derinlemesine besleyici olan bu ürünü yıl boyunca kullanabiliriz! (Bu iyi haber)

Monoi yağı gerçekten besleyicidir, çünkü içerinde fazlasıyla doymuş yağ asidi barındırır.

Güneş koruması için kullanılmazken, güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldıktan sonra cildi onarmak için mükemmeldir.

 

 

Birkaç ipucu:

- Maksimum etki için ıslak cilde uygulayın. Yağ ve su birlikte emilimi hızlandırarak daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. Sonrasında bilmeniz gereken şey; cildin artık ipeksi ve pürüzsüz olacağıdır.

Kuru saçlar için de harikadır. Saçınız kuru ve yıpranmışken saç maskesi olarak da kullanabilirsiniz.

Ve artık uzmansınız! Cildinizi şımartmak için bütün bilgilere sahipsiniz. Böylelikle cildiniz hem bronzlaşmış hem de korunmuş olacak.

    Özetlersek:

- Doğru GKF'yi seçin

- Güneşten önce cildinizi ölü hücrelerden arındırarak nemlendirin.

- Bronzlaştıktan sonra cildinizi ölü hücrelerden arındırmaya devam edin ve besleyin.

 

   Unutmayın ki:

- Saçlarınızı da UV ışınlarından korumalısınız!

- Yaşlanmayı yavaşlatmak için elinizden geldiğince yaşlanma karşıtı güneş ürünlerini tercih etmelisiniz!

- Cildinizi güneş ışınlarından korumak için değil, beslemek için Monoi yağı kullanın!

Bizimle güneşli fotoğraflarınızı paylaşın!

Share