ajax error

This action generated an error, probably on our side, you can reload this page and retry

Error reason : unknown

Yves Rocher
0

Botanik Uzmanlığımız

Ana ilkelerimiz


En etkili çözümler genellikle doğada, yanı başımızda bulunur. Daha doğal ve sürdürülebilir bir güzellik için bitkilerin potansiyelini ortaya çıkarıyoruz.

Ürünlerimizin cildinize her zaman daha saygılı olmasını sağlamak ve etkili ürünler sunmak için 4 güçlü ilkeyi takip ediyoruz:

Biyo-ilham

Etkili ve sürdürülebilir botanik çözümler geliştirmek için doğadan ilham alıyoruz. Bitkilerin yapılarını ve doğadaki işleyişlerini gözlemleyerek onlardan ilham alıyor ve faydalarını cilde aktarıyoruz.

Bitkiden özüne

Bitkisel aktiflerimizi özüterek %100 doğal ve cildin kolayca tanımasını sağlayan doğal içerikler elde ediyoruz.

Yüksek doğallık

Pozitif tarımdan elde edilen aktif bitki içerikleriyle, çevre üzerinde daha az zararı olan daha doğal formüller yaratmaya özen gösteriyoruz.

Ürünlerimizin %100'ü

Etki, memnuniyet ve klinik testlerden geçmiştir.

İMZA BİTKİLERİMİZ


60 yılı aşkın süredir La Gacilly’deki tarım sahalarımızda, %100 bitkilerden elde edilen ürünleri size sunmak için en etkili yöntemleri araştırıyoruz.

İmza bitkilerimiz olan Mavi Kantaron, Aynısefa, Nane, Alman Papatyası, Romen Sarı Papatyası, Edülis, Latin Çiçeği, Arnika ve Yaşam Bitkisi bu tarlalarda yetiştirip, UEBT sertifikalıdır (Organik Etik Ticaret Birliği) ve doğal kaynaklara saygı gösterilmesine ve biyolojik çeşitliliğin yenilenmesine katkıda bulunan pozitif tarımı teşvik etmek için agroekolojide yetiştirilmektedir

 

Nasturtium


Nasturtium has been grown across Europe for a number of years for its ability to cover the soil, thus limiting water evaporation, a precious gift in the summer. Deep within the skin, Nasturtium boosts oxygenation of the skin cells to revitalize them.

Cornflower


Cornflower blooms every year during July and August, then is mechanically harvested, dried and distilled. The floral water obtained from this 100% natural process is used for its soothing* and protective* properties for the skin.

* In vitro tests on cornflower extracts.

Ice Plant


The Ice Plant is known for its ability to adapt to extreme conditions. The Ice Plant extract developed by Yves Rocher Researchers have demonstrated its ability to stimulate a protein that regulates the mechanisms and functions of skin cells: protection, defense and regeneration.

Edulis


The Edulis plant has been selected for its ability to capture and retain water in its leaves. Its powerful moisturizing ingredient : cellular water, is obtained through an exclusive and patented extraction stage, solvent-free, to preserve the environment and the effectiveness of this active ingredient.

Chamomille


The Chamomille was one of the first ever plants to be harvested by the Yves Rocher brand. The flower is harvested from the month of May and is known for its soothing* and strengthening properties on sensitive skin.

*In vitro tests on Chamomile extracts

Microalgae


Microalgae are grown in a photobioreactor in southern Brittany, where they are then concentrated and fragmented to release their mineral-rich content. Their exceptional oxygenating* and antioxidant* properties, help stimulate the skin defenses and prevents from pollution damages.

*In vitro tests

Ürün favorilerinize eklendi.Tüm Favorilerim