This action generated an error, probably on our side, you can reload this page and retry

Error reason : unknown

Yves Rocher
0
Geri

Happy Place To Work

sowimage

Yves Rocher, Kozmetik Sektöründe En Mutlu İş Yeri Seçildi! 👏

En Mutlu İş Yeri Anket çalışması, Türkiye’de ilk defa Happy Place to Work tarafından gerçekleştirilen, 100 farklı sektörden en mutlu 100 şirketin yer aldığı bir anket çalışmasıdır. 

Bu yıl ilki düzenlenen Türkiye’nin En Mutlu İşyerleri Araştırmasına 214 şirket katılmıştır. Wellbeing – Çalışan Deneyimi anketinden 70 ve üzeri alan 81 şirket listeye aday olmuş, aday şirketlerin İnsan Yönetimi uygulamaları bağımsız bir bilim kurulu tarafından incelenmiştir. Tüm bu değerlendirmeler sonrasında en yüksek puan alan 50 şirket Türkiye’nin En Mutlu İşyerleri Listesi'ne girmeye hak kazanmıştır.

Bu anket çalışmasına katılarak Yves Rocher Türkiye’nin mesai saatleri içerisinde; ‘’başarı’’, ‘’gurur’’ ve ‘’güven’’ hislerini ne ölçüde yaşadığını belirlemeyi hedefledik.

Mağaza ve Merkez Ofis ekiplerimizin yanıtladığı anketlerin sonucunda 2022 Happy Place to Work - Türkiye’nin En Mutlu İşyeri araştırmasının kozmetik sektörü kategorisinde En Mutlu İşyeri olmaya hak kazandık.

Tüm çalışanlarımıza şirketimize kattıkları değer ve araştırmaya katılımları için teşekkür ederiz.

Araştırma sonucu aynı zamanda değer yaratan içeriği ile referans kaynağı olan, iş dünyasıyla ilgili trendleri okuyucuyla ilk paylaşan, prestij ve saygınlık kavramlarıyla özdeş hale gelmiş, Capital Dergisi’nin basılı ve dijital tüm mecralarında yayınlanmıştır.

Capital Dergisi Röportajı

Mutlu bir işyeri yaratabilmek için bugüne dek ne gibi yatırımlar yaptınız, projeler gerçekleştirdiniz ve atılan bu adımların sonucunda neler elde ettiniz?

 

Yves Rocher çalışanları olarak ortak bir amaç ve kültürü paylaşıyoruz. Misyonumuz ‘'Dünya için en iyi şirket olmak'’, markamızın DNA’sında Sosyal Sorumluluk var. Tüm çalışanlarımız için iş hedefleri kadar bireysel sosyal sorumluluk hedefleri de eşit ağırlıkta değerli ve öncelikli.

Bireysel sosyal sorumluluk projelerimizin yanı sıra Yves Rocher Vakfı'mız 30 yıl süresince birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan ve atmaya devam eden, doğayı ve biyoçeşitliliği korumayı misyon olarak benimseyen ve bünyesinde iki büyük proje yer alan vakfımız; Toprağın Kadınları ve Yaşam İçin Ağaç Dikelim projeleri ile faaliyet gösteriyor. Toprağın Kadınları projemiz ile toplum veya çevre yararına faaliyetler yürüten, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş bünyesinde yer alan ve çevre yararına bireysel proje yürüten, biyoçeşitliliği destekleyen kadınların projelerini destekliyor ve ödüllendiriyoruz. Yarışmada bugüne kadar 50’den fazla ülkede 450’den fazla kadın ödüllendirilerek 2 Milyon Euro’dan fazla bağış yapıldı. Yaşam İçin Ağaç Dikelim projemiz kapsamında ise 5 kıtada 35 ülkede toplam 100 milyon ağaç dikim hedefimize dünya genelinde 46 farklı sivil toplum kuruluşu desteği ile 2020 sonunda ulaşıldı. Programın Türkiye ayağında ise, Doğa Koruma Merkezi iş birliği ile Konya Ereğli’de 30 bin ağacı topraklarımıza kazandırmak adına fidanlarımız dikildi.

İnsan Kaynakları olarak çalışan deneyimini hep odakta tutarak çalışanımıza dokunduğumuz her alanı sürekli geliştirmek üzerine çalışıyoruz.  Çalışanlarımızı hem odak gruplar hem dijital deneyim platformumuz üzerinden nabız anketleri ve öneri duvarı ile sürekli değerlendiriyor ve hızlı gelişim aksiyonları alıyoruz. Ayrıca işveren markası boyutlarından olan eğitim ve geliştirme programlarına öncelik vererek iç ve dış eğitmenlerle dijitalleşme, yetkinlik, liderlik ve yabancı dil eğitimleri düzenliyoruz. Wellbeing ajandasını ve çalışanlarımızın hem ruhsal hem bedensel sağlığını çok önemsiyoruz, iç motivasyonu arttırıcı kütüphane yayınları, beslenme, yoga ve meditasyon seanslarını uzman konuklarla sürdürüyoruz. Ek olarak çalışanlarımızın anlık destek alabilmesi amacı ile çalışan destek programını hayata geçirdik.

Attığımız bu adımlarla 5 yıl içerisinde; En iyi İş Yeri Kategorisi’nde üst üste birincilikler, Sürekli Mükemmellik ve ''İK’nın Yıldızı'' ödüllerimizi gururla aldık. 

 

Mutlu işyeri unvanınızı koruyabilmek ve çalışanlarınızın mutluluğunu sürdürüp, artırabilmek için gelecekte neler yapmayı planlıyorsunuz?

 

Hedefimiz, Mutlu İşyeri unvanımızı koruyabilmek için bugüne kadar yaptıklarımızı geliştirerek kurum değerlerine olan bağlılığımızı daha da güçlendirmek.

Bu hedef için; yenilikçiuygulamaları takip ederek kendi koşullarımızı sürekli iyileştirmeye, açık iletişimi korumaya, sürekli geri bildirim ve jestlerle takdir kültürümüzü beslemeye, sosyal medya etkinliklerine ve üniversite iş birliklerine yönelik stratejiler belirlemeye devam edeceğiz.

Anlık nabız ve mod anketleri ile duygu ve düşünceleri sürekli dinleyerek, jenerasyon farklılıklarını iyi gözlemleyerek, çalışanlarımızın mutluluğunu arttıracak çalışmalarımızı zenginleştirmeye devam edeceğiz.

sowimage

Share