This action generated an error, probably on our side, you can reload this page and retry

Error reason : unknown

Yves Rocher
0
Geri

Dünya Su Günü: Harekete geçelim!

Sizleri bu fikre ikna etmemize gerek yok- su hayatımızın en önemli noktası. İsrafı önlemek için düşüncelerimize, aldığımız önlemlere bir göz atalım!

sowimage(c) Emmanuel Berthier

Bir insanın ortalama günlük, haftalık, yıllık su kullanımı hakkında sizlere bir fikir vermek için rakamlara bir göz atalım…

- 5 dakikalık bir duş = 60-80 litre su

- Banyo yapmak = 150-200 litre su

- Bulaşık makinesini çalıştırmak = 40-70 litre su

- Tuvaletin sifonunu çekmek = her kullanımda 6-12 litre su 

Kısa bir hesaplamadan, sayıların nasıl birbiri ardına geldiğini görebilirsiniz. En sevdiğiniz ürünleri üretmek için bizim su kullanımımız aşağı yukarı şu şekilde ifade edilebilir: bitkilerimizi sularız, ürünlerimizin içinde bulunan aktif bileşenleri bu sayede yetiştiririz, suyu aynı zamanda ürünlerimizin içinde hammadde olarak kullanırız, hatta bu su aynı zamanda fabrikalarımızdaki üretim makinelerimizi temizlemek için kullanılır.

Su kullanımımızı nasıl sınırlandırırız? Her yıl alternatif yöntemler ve yeni üretim yöntemleri buluyoruz, böylece sürekli olarak kendimizi geliştiriyoruz. Bu yöntemden bugüne kadar iyi verim aldık, 2010’dan 2016’ya, üretime bağlı su tüketimimizi hali hazırda %22 oranında azalttık (üretim ünitesi başına m3 bazında) . Ve burada durmayı planlamıyoruz! 2020’ye kadar  genel su tüketimimizi, 2015’e oranla %10 oranında azaltmayı planlıyoruz!

2020’ye kadar  genel su tüketimimizi, 2015’e oranla %10 oranında azaltmayı planlıyoruz!

sowimage(c) Sophie Zénon

Peki bu aslında neyi ifade ediyor?
Ekibimiz hedefe ulaşmak için durmadan çalışıyor.

Botanik uzmanlarımız ve bilimsel tarım uzmanlarımız bitkilerimizi yetiştirmek için seralarda ve tarım alanlarımızda yağmur sularını kullanıyor. Üretim ekiplerimiz makinelerimizin otomatik şekilde temizlenmesini optimize etmek ve ayarlamak için çok sıkı çalışır. Fransa’nın Britanya bölgesindeki Villes Geffs alanımızdaki fabrikamıza, buhar tüketimini dikkatli bir şekilde takip edebilmek için buhar ölçerler yerleştirdik. Bu buhar ölçerler su tüketimimizi 
-2014’ten 2015’e %8 gibi önemli oranda azaltmamıza izin verdi. 
Buna ek olarak tesislerimizden boşaltılan atık sulara çok önem veriyoruz!
Atık su ve ekipman kalitesini titizlikle inceliyoruz. Bu sıkı denetimler, doğada oluşacak olası su kirliliğini önlememizi sağlıyor. 
 
Diğer yandan, saatlerce banyoda keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak ürünler yaptığımızı itiraf etmeliyiz! 

sowimage(c) Sophie Zénon
sowimage(c) Emmanuel Berthier

Tüketimi azaltma hareketimize katılmak için ipuçlarımıza göz atmaya ne dersiniz? 

-  Bitkilerinizi sulamak, sebzelerinizi pişirmek, çay suyu olarak kullanmak için “boşa akıtılmış su” yu ( Örneğin; duşun sıcak olması için geçen zamanda akan boşa su) toplayın ve her bir damlayı fırsata çevirin! 

- Bitkilerinizi ve bahçenizi suladıktan sonra suyun güneşten yüzünden çabuk buharlaşmasını engellemek sulamayı gece yapmanızı öneriyoruz. 

- Bitkilerinizi sulamak için yağmur suyu veya sebzeleri yıkamakta kullandığınız suyu kullanın. 

 

Bizimle paylaşmak için ipuçlarınız var mı?

Share