This action generated an error, probably on our side, you can reload this page and retry

Error reason : unknown

Yves Rocher
0
Geri

Karite Yağı

Karite yağı Yves Rocher ürünlerinin önemli bitkisel içeriklerinden biri… Gelin bu bitkiyi yakından inceleyelim.

Botanik

Latince İsmi :
Butyrospermum parkii
Bilinen İsmi :
Karite Ağacı, Karite Yağı
Ailesi :
Sapotaceae
Bölgesi :
Afrika (Senegal- Etiyopya )

sowimageDominique Rolland

Oldukça dayanıklı bir bitki

Karite ağacı, uzun kurak mevsimlerde dayanabilmesi ile bilinir. Tohumları, bitkinin hayatta kalabilmesi ve çimlenebilmesi için yağmur sezonunun başında toprağa gömülür. Eşsiz lipit rezervleri olduğundan, çoğu bitki gibi fide yerine kök geçişi bulunur. Böylece toprağa derinlemesine kök salmış bitki için gerekli olan suyu sağlar. Karite ağacı sık yaşanan çalı yangınlarına direnmek için kurak mevsimlerde yapraklarının bir kısmını kaybeder. Böylece ateşe daha az maruz kalır ve kalın mantar gibi olan kabuğu onu korur.

sowimage

Bitkinin kökenleri

Yves Rocher laboratuvarları tarafından kullanılan karite yağı, Batı Afrika’dan geliyor. Bu bitkiyi sürdürülebilir olarak geliştirmek için Bougouni Sikasso bölgesindeki yerel üreticiler ile çalışmaktayız. Birlikte izlenebilir, sürdürülebilir, organik bir kaynak oluşturduk.

Karite ağacı o bölgede kutsal kabul edilir ve sadece kadınların meyvesini toplamasına izin verilir. Bu benzersiz ve geleneksel yöntem nesilden nesile aktarılır. Rüzgâr ile yere düşen bu ceviz büyüklüğündeki meyveler yağmur sezonu boyunca kadınlar tarafından toplanır. Karite meyvesi ağaçlardan toplandıktan sonra yemişleri kurutulur ve bu yemişleri ince kıvamda bir macun haline getirmek için öğütüldükten sonra oluşan macun Karite Yağı haline gelir. Bunlar köy hayatının önemli bir iş koludur.

sowimage

Bitkinin Özü 

Lipitler ciltte doğal olarak bulunur ve rolleri oldukça önemlidir. Yaşlanma ve dış etkenler nedeniyle bu lipitlerin ciltteki üretimi azalabilir. Daha az lipit ile cilt, dış etkenlere karşı hassas hale gelir ve cildinizde kuru, pürüzlü ve pul pul dökülen rahatsız edici bir görüntü oluşabilir.

Afrikalı kadınların güzellik sırrı, geleneksel yöntemlerle hazırlanan, karite ağacından elde edilen karite yağı, mükemmel besleyici ve onarıcı özellikleriyle bilinir. Karite yağını elde etmek ve yerel üreticileri desteklemek için Yves Rocher, Bougouni’de 5000 m2’lik bir fabrikayı finanse ediyor. Kadınlar toplayıp hazırladıkları meyveleri bu tesislere getirir. Elde edilen karışım pişirilir, kaynar suya batırılır ve karite yağı elde etmek için süzülür. Avrupa’da buhar kullanılarak rengi ve kokusu giderilir ve ürünlerde kullanılmak üzere hazır hale getirilir.

Uzman onarım serilerimizin yıldız ürünü olan karite yağı, kuru ciltler için besleyici, onarıcı özelliktedir ve cilde gerekli tüm nemi sağlar.

sowimageDominique Rolland

Karite yağı hangi ürünlerin içinde bulunur?

Kuru ciltleri onarmak ve beslemek için Karite yağı ile zenginleştirilmiş formüllerimizi öneriyoruz. Dudak balsamından, peelinge, vücut sütüne kadar size besleyici rutin oluşturmak için tüm seçeneklerimize göz atabilirsiniz.

sowimage

Share