Geri

Mireia: Sebzelerin kurtarıcısı

Mireia, çocukluğunda, her zaman şu sözü duyardı : “Asla yemeğini israf etme". Birgün çocuğunu okuldan alırken, dersten sonra atılan yiyecekleri gördü ve bu söz onun için yeniden anlamlı hale geldi. Bu nedenle bu konuda araştırma yapmaya başladı. Müşteriler için sadece standart görünüşe sahip meyve ve sebzeleri satma politikası yürüten süpermarketlerin hasarlı tonlarca meyve ve sebzeleri çöpe atıp israf ettiklerini fark etti. Çoğu insanın yiyeceğe ulaşmadaki sorununu bildiğinden dolayı aksiyon almaya karar verdi.
Espigoladors adında, üreticiler ve ihtiyaç sahibi aileleri buluşturmak amacıyla kar amacı gütmeyen bir dernek kurdu. Hedefi, besin değeri yüksek fakat sadece süpermarketlerin “güzel” olarak nitelendirmediği taze yiyecekleri yoksul ailelere ulaşmasını sağlayarak yiyecek israfını önlemekti. Sadece bununla da yetinmedi. İnsanların doğayla olan etkileşimlerini sağlamak istiyordu. Çünkü dünya markette satılan güzel meyvelerin ve sebzelerin çok ötesinde bir yer!

Espigoladors derneği Barselona’da faaliyet göstermekte. Eğer siz de yiyecek israfını önlemeyi önemsiyorsanız ve daha fazla bilgi edinmek isterseniz, http://www.espigoladors.cat/es/ sitesini ziyaret edin!

Share