Geri

Toprağın Kadınları 2020 ödülü sahibini buldu!

YVES ROCHER VAKFI TOPRAĞIN KADINLARI 2020 KAZANANI YEŞİM BEKYÜREK OLDU !

 

 

 

 

 

Yves Rocher Vakfı tarafından 2001 senesinden beri yapılmakta olan Toprağın Kadınları yarışması 15 ülkede biyoçeşitlilik , çevre , eğitim ve toplum konularında projeler geliştiren kadınları  ödüllendiriyor. Türkiye’de 5. kez yapılan yarışmanın kazananı; aralarında Armağan Portakal , Kagider , Tema Vakfı , TOG ‘un değerli temsilcilerinin yanı sıra köşe yazarlarının da yer aldığı jüri toplantısı kararı ile belirlendi. Ödülün sahibi kırsalda kadını, organik tarımı, bitkisel çeşitliliği ve yerel tohumları destekleyen bir anlayışla  “Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi (KAÇEM)” projesi ile Yeşim BEKYÜREK oldu.

Aldığı ödülden duyduğu memnuniyeti dile getiren Dr.Yeşim BEKYÜREK, amacının organik tarımı kadın eliyle tüm bölgeye yaymak olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Bu ödülü organik tarım yapan tüm kadın çiftçiler adına almış bulunuyorum. 30 yıllık meslek hayatımın son 10 yılını organik tarıma adamış bir gönüllü ve böcek bilim uzmanı olarak geleceğin tarımda, özellikle de organik tarımda olacağını görmek beni ziyadesiyle mutlu etmektedir. Biz de çalışmalarımızı bu amaçla başkanlığını yaptığım Kapadokya Organik Tarım Üreticileri BirliğiDerneği vasıtasıyla yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz. KAÇEM Projesi meslek hayatının en büyük ve en önemli projesidir. Yves Rocher Vakfı tarafından verilen ödül ile Kaçem Kooperatifi bünyesinde kurutma ünitesi kurularak  organik meyve ve sebzelerin kurutulması ve değerlendirilmesi sağlanacaktır. Böylece kooperatifin büyümesine önemli bir katkı sunulacaktır.’

sowimage
sowimage

 

 

 

 

 

 

‘KAÇEM Projesi kırsalda organik tarımla uğraşan ve tarladan sofraya gelene kadar üretimin her aşamasında denetlenen, sağlıklı güvenilir gıdalar üreten kadınlarımızın desteklenmesi amacı ile kurulmuştur. Kayseri’de Bünyan İlçesi Karahıdır Mahallesinde atıl bir köy okulu üretim merkezine dönüştürülerek, kadın çiftçilerimizin  tarladan çıkardıkları sertifikalı ,organik alın teri  ürünlerinin işlemeleri sağlanmıştır. Böylece anne eli ve şefkati ile üretilen salça, erişte, tarhana ve reçel gibi ürünlerin sofralarımızda katkısız ve doğal haliyle  tüketimi sağlanmaktadır. Ben buradan çalışmalarımızın uluslararası platforma taşınmasına ve kadın çiftçilerimizin desteklenmesine önemli katkı sağlayan Yves Rocher Vakfı’na ve “elimizle, evinize, özenle” sloganı ile üretim yapan tüm üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. ‘Bekyürek, geleceğin sağlıklı ve gürbüz nesillerinin ancak katkısız, kimyasallardan uzak ve tamamen organik ürünlerle beslenen bireylerden oluşmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Share