Geri

Yılın Son Tatili İçin Rotanızı Belirlediniz Mi?

2019 Yılbaşı tatilini doğayla iç içe yapmak ister misiniz? Gelin birbirinden eşsiz önerilerimizi keşfedin!

Doğa bize en çok fayda sağlayan kaynak: 

Ormandayürüyüşyapın!

Günlük stresten ve şehrin kirli havasından kaçmak ister misiniz? Teknolojiye biraz ara vermeye ne dersiniz? Doğanın gerçek güzelliğini görmek, kendinize zaman ayırıp dinlenmek için ormanda uzun bir yürüyüşten daha iyisi yoktur. 

Japonya'da çok popüler olan "Orman banyosu" veya oradaki adıyla "Shinrin-yoku", sakinleştirici etkileri nedeniyle yerel tıpta da kullanılır.

Bu deneyimden en iyi şekilde yararlanmak ve tüm duyularınızı harekete geçirmek için yavaşça yürümeniz önerilir. Doğa ile bağlantı kurun ve etrafınızdaki seslerden başka hiçbir şeye odaklanmayın. Özellikle de sonbahar döneminde, etrafınızdaki renkleri gözlemlemek için biraz zaman ayırın. Yeşil, kahverengi ve sarı tonlarının güzelliğine kendinizi bırakın. Kuş cıvıltılarını dinleyin ve nemli yaprakların ve ormanın kokularını doyasıya içinize çekin. Bırakın doğa size rehberlik etsin ve huzuru getirsin!

sowimage

 

Doğayasarılın!

Ormanda yürüyüş yapmak için vaktiniz yoksa ya da ormana yakın değilseniz, çevrenizdeki bir "ağaca sarılmak" stresi azaltmak için aynı derecede etkili olacaktır! Size ilham verecek, sakin ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir alanda kendinize bir ağaç seçin. Gözlerinizi kapatın ve kollarınızı ağacın gövdesine sarın. Parmaklarınızı kabuğun üzerinde birleştirin ve sıcaklığını avuçlarınızda hissedin. Ağacın sessizliğini, rahatlatıcı ve canlandırıcı enerjisini hissedin!

sowimage

Suseslerinidinleyin!

Hiç aklınıza gelmemiş olabilir fakat bu doğal rahatlama yöntemi çok etkili! Trafikteki araba kornalarından, ofiste çalan telefonlara kadar günlük yaşamımızda sık sık stresli ve yapay seslerle karşılaşıyoruz. Bu yapay seslerin arasında akan bir suyun sesini dinlemek, doğa ile yeniden bağlantı kurmamızı sağlayacak. Çünkü bedenimiz bize her zaman doğa ile derin bir bağlantımız olduğunu hatırlatır ve bu da bize huzur verir. Doğa sesleri rahatlama ve meditasyon seanslarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

sowimage

DoğanınbizehediyeettiğiDünya’nındörtbiryanından 5 mükemmelyer:

Sizidoğanıngerçekgüzelliğinigörebileceğiniz 5 inanılmaznoktayagötürüyoruz.

 

TaygaOrmanları (KuzeyKanadaveRusya, İskandinavyaveDoğuSibirya)

Tayga veya Boreal ormanı, büyüklüğü ve zengin biyoçeşitliliği nedeniyle bir doğa mucizesidir. Kozalaklı ağaçlar (köknar, çam, ladin) ve yaprak döken ağaçlar (huş ve kızılağaç) ile İskandinavya'dan Doğu Sibirya ve Kuzey Rusya'ya yaklaşık 6500 km boyunca uzanıyor. Bu orman aynı zamanda Kanada Kuzey Kutbu'nda 3300 km alanı kaplar ve Dünya'nın orman yüzeyinin üçte birini oluşturduğu için sürekli koruma ve dikkat gerektirir.

 

sowimage

ShibazakuraTarlaları (Japonya)

Nisan ayının ortasından Mayıs ayının başına kadar, Fuji Dağı 800.000 shibazakura veya yosun floksu ile kaplanır. Pembe, mor ve beyaz çiçekler Japonya'nın en yüksek noktasına kadar dağılır. Bu çiçekler Japon kültürünün önemli bir parçasını oluşturur. Her yıl, bu muhteşem alan Japonya'daki en büyük çiçek festivallerinden birine ev sahipliği yapıyor.

sowimage

TianziDağları, Zhangjiajie (Çin)

Orta Çin'in güneyinde bulunan Zhangjiajie Ulusal Parkı, 70 kilometrelik bir alana yayılmış olup, yerden göğe doğru yükselen kuleler şeklindedir. Benzerine dünyada rastlanmayan ve tüm seyahat sevenlerin ilgisini çeken mermer yapısı ve 1260 metre yüksekliği ile bu dağların çevresi çam ağaçları,çiçekler,kuşlar ve çalılar ile çevrili…İnanması çok güç ama yapılan araştırmalara göre bu dağlar 380 milyon yıl önce sular altındaymış.

sowimage

 

7 RenkliTopraklar (Mauritius)

Bu olağanüstü jeolojik oluşum, Güney Mauritius'ta, Chamarel köyü yakınındadır. Kahverengi, koyu sarı, pembe, mor ve turuncu da dahil olmak üzere 7 rengi barındıran bu topraklar, volkanik kül ve mineraller bakımından zengindir. Renkli Toprakların en ilginç özelliklerinden biri de tabakalara ayrılmış olmasıdır. Eğer 7 farklı renkli topraktan avucunuza alıp onları karıştırırsanız, sonunda yeniden ayrıştıklarını göreceksiniz.

sowimage

 

Amazon YağmurOrmanları (Güney Amerika)

Güney Amerika'nın Amazon bölgesinde bulunan bu tropikal ormanlar, Brezilya, Bolivya ve Kolombiya dahil olmak üzere sekiz ülkeye yayılmıştır. Zengin ve çeşitli bitki örtüsü, 50.000'den fazla ağaç türü ve 40.000 bitki türünü barındıran bu ormanlar, doğa severlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biridir.

sowimage

Sizin doğa ile iç içe olmayı tercih ettiğiniz yerler neresi? Bize yorum yazın!

Share