Geri

Kozmetik ürünlerinde alkol kullanımı…

Neden kozmetik ürünlerinde alkol kullanıldığını hiç merak ettiniz mi? Bütün soru işaretlerinize bu yazımızda cevap vereceğiz.

sowimage

Alkol, etanol, etil alkol- Bütün bunlar ne demek?

Alkol, kozmetik ürünlerinde sık sık gördüğünüz bir katkı maddesidir. Muhtemelen nereden geldiği ile ilgili meraklarınız var. Öyleyse, bilmenizi isteriz ki Yves Rocher ürünlerinin içinde kullanılan alkol; pancarın fermentesi ve damıtılması sayesinde elde edilir.

Güzellik ürünlerinde kullanılan, etanol veya etil alkolun (alkol olarak ifade edilen) kullanılmasının farklı sebepleri vardır!

 

sowimage

Neden kozmetik ürünlerinde kullanılır?

Alkolün “uçucu” olduğu düşünülür, bu da uygulama sonrası çabucak kaybolacağı anlamına gelir. Alkol, aktif madde bileşenleri içerdiği için ürünler daha iyi bir performans sunar.

Biliyorsunuz ki, kozmetik sektöründe en yaygın kullanılan çözücülerden bir tanesi sudur, fakat sadece su değil! Alkol, bazı maddelerin çözülmesini veya aktifleşmesini sağlar. Örneğin parfümlerde kullanılır.

Dahası, yağlı ciltler için mükemmel olan “delipiding (yağ giderme)” olarak adlandırılan bir güce sahiptir. Cilt yüzeyinde toplanan aşırı sebumu ortadan kaldırır.

sowimage

Yağlı alkollerle karıştırmayın

Belki de ürünlerimizin arkasında yazan behenil alkol, setil alkol gibi isimleri okudunuz ve etanol ile aynı alkol türevleri olduğunu düşündünüz. Ama tekrar düşünmekte fayda var! Bunlar “yağlı akoller” adı verilen yakın türevlerdir. Etil alkolden tamamen farklı görünüm ve özelliğe sahiptirler. Bu toksik olmayan ve tahriş edici olmayan bileşenler, cilt bakımı ve saç bakımı için faydalıdır ve süper güçleri vardır.

Peki neden bazen bu maddeler kötü olarak nitelendirilir?

Cilt tipine bağlı olarak, bazen “alkol türevleri” cilt üzerinde fazla aktifleşebilir. Örneğin, “yağ giderme” eylemi hassas ciltleri kurutabilir veya tahriş edebilir. Fakat şuna emin olabilirsiniz ki, bu maddeler doğal-zarar vericiler değildir sadece bazı cilt tiplerine zarar verir.

Endişelenmeyin, istenmeyen yan etkiler alkol hacmine göre değişiklik gösterir. Bu durum, formülün farklı rahatlatıcı veya nemlendirici (kısmen veya tamamen de dengeleyici olabilir) maddeler içerip içermediğine de bağlıdır. Bir ürünün nasıl formüle edildiği ve bu formülde doz kullanımının nasıl olduğu alkolün zarar verme olasılığını değiştirir.

sowimage

Peki bu durum Yves Rocher ’de nasıl ilerler?

Yves Rocher’ de alkol kullanımı her zaman kontrollü ilerler. Ürünlerimizin cilt tarafından tölere edilebilmesi için, hassas cilt ve kuru ciltler için ürettiğimiz formüllerde herhangi bir alkol (veya etanol) kullanmamaktayız.

Artık siz de kozmetik ürünlerinde alkol kullanımı ile ilgili her şeyi biliyorsunuz. Ürünlerde alkol kullanımı tercihlerinizi etkiler mi? Yorum kısmı aracılığıyla bizimle paylaşın!

Share