Geri

Yıla Sakin Başlayın

Hoş geldin 2020! 😊 Yıla nasıl başlarsak öyle devam eder denir. Gelin bu seneye zihnimizi ve bedenimizi dinlendirerek başlayalım!

Zihninizi dinlendirmek için öneriler

Meditasyon

Meditasyon yapmak, zihninize ve vücudunuza odaklanmanızı sağlar. Nefes alış ve verişlerinize odaklanmak vücudunuza daha fazla konsantre olmanızı ve tüm dışarıdan gelen etkilere karşı kendinize bir kalkan oluşturmanıza yardımcı olur. Zihninizi meşgul eden düşüncelerden kurtulmak kolaylaşırken, pozitif düşüncelerinize de ışık tutar. Ancak genel inanışın aksine sorunlardan kaçmamalı, gün boyunca karşılaştığınız olumsuzlukları kendinizden uzaklaştırmamalısınız. Aksine sorunlarınızı anlamalı, nedenleri üstüne düşünmeli ve onlarla yaşamanın daha iyi bir yolunu bulmalısınız.

Meditasyon için kalıplaşmış formüller yoktur. Her uygulama sizi içsel benliğinize bağlar ve bu nedenle meditasyon kişiye özgüdür.  Meditasyonunuzu nasıl yapacağınız size bağlıdır. Sabah ya da akşam, oturarak ya da yatağınızda uzanırken meditasyon yapabilirsiniz. Hatta bazı insanlar toplu taşıma araçlarında bile meditasyon yapıyorlar.

Başlamak çok kolay olmasa da size yardımcı olabilecek birçok ders veren kurum olduğu gibi telefonunuzla kolaylıkla ulaşabileceğiniz uygulamalar da mevcut. Başarılı olmanın anahtarı ise; mümkün olduğunca düzenli pratik yapmak!

sowimage

Yoga

Eğer dergimizin sıkı bir takipçisiyseniz biliyorsunuz ki yoganın yararlarına birçok kez değindik. Yıla yoganın hem beden hem de zihniniz için çok sağlıklı olduğunu hatırlatarak başlamak istedik. Dilerseniz yoga hakkındaki yazılarımızı tekrar okuyabilirsiniz. NAMASTE! 😊

Stresten Kurtulmaya Yardımcı Boyama Kitapları

Boyama yapmak çocuklara özgü değildir! Tam tersine sanatsal ifadenin, negatif düşüncelerinizi uzaklaştırmanın ve endişeli olduğunuzda rahatlamanın en iyi yollarından biridir. Stres önleyici boyama kitapları, yetişkinlerin duygusal olarak serbest kalmalarına yardımcı olur, belirli bir aktiviteye odaklanmalarını ve dış dünyadan uzaklaşmalarını sağlar.

Mandalalar, manzaralar veya daha karmaşık ve ayrıntılı desenlerden oluşan ve size ilham veren boyama kitabını seçin…Yaratıcılığınızı ortaya çıkarın!

sowimage

Bullet journal ile hayatınızı organize edin!

Bullet journal ya da diğer bir deyişle ‘bujo’ üretkenliğinizi arttıran, kendinizi daha iyi tanımanızı sağlayan ve gününüzü düzenlemeye yarayan not defteri/günlük/ajanda karışımı defterdir. Bujoyu çocukluğunda öğrenme bozukluğu çeken Ryder Carroll tarafından keşfedilen bir metot ya da sistem olarak tanımlayabiliriz. Kickstarter projesi olarak başlayan ve birçok insanın uygulamasıyla yaygınlaşan, hayat tarzı haline gelen bir kişisel günlük gibi olan Bujoyu kendi işiniz ve yaşam tarzınıza göre kişiselleştirebilirsiniz.

Bir ajandadan daha fazlası olan bu defterler ile aylık, haftalık ya da günlük planlarınızı, etkinliklerinizi ve özel günlerinizi listeleyebilirsiniz. Çeşitli renkli kalemler, post-itler kullanarak zevkli hale getirebileceğiniz bu defter ile yaratıcılığınız artarken, hayatınız daha organize hale gelir. Kendi zevkinize göre dekore edebileceğiniz bu defter ile yılınız daha keyifli ve düzenli hale gelecek. Eğer sizin de çok isteyip bir türlü ulaşamadığınız hedefleriniz ve hayalleriniz varsa bu defter ile onlara bir adım daha yaklaşabilir, gerekenleri daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz…

 

sowimage

Sizin yıla başlarken daha pozitif olmanızı sağlayan ipuçlarınız neler? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Share