This action generated an error, probably on our side, you can reload this page and retry

Error reason : unknown

Yves Rocher
0
Geri

Doğaya Saygılı Tatil Önerileri

Tatil mi? Evet! Doğaya zarar vermek mi? Hayır! Tatiliniz boyunca doğaya vereceğiniz zararı nasıl azaltacağınızı açıklıyoruz !

Ekoloji turizmi diğer adıyla bilinçli turizm seyahate yeni bir soluk kazandırdı. Bizce bu yeni trend gün geçtikçe daha popüler hale gelecek. Tatilinizi doğa dostu hale getirmek için size sunduğumuz önerilere bir göz atın! Fark yaratmak için ipuçlarımızı keşfedin .

sowimage

Çevre bilinciyle nasıl seyahat rotası oluşturulur?

İşte sorulması gereken ilk soru bu! Egzotik bölgelere kaçmayı hayal ediyorsunuz; bolca zamanınız var ancak gitmenin tek yolu uçak yolculuğu mu? Uçağın olduğu yerde yüksek karbondioksit de var. Uçak yolculuğunun araba yolculuğuna göre 2 kat, tren yolculuğuna göre ise 30 kat daha fazla karbondioksit barındırdığını biliyor muydunuz?

Sürdürülebilir turizm için yapılacak en ideal şey, trenle ulaşılabilecek yakın yerleri tercih etmektir. Eğer en kolay ve ya tek gidiş yolu uçak olduğu için tercih ettiyseniz, işte size bir kaç öneri:

  • Gittiğiniz yerde birden fazla gün kalmaya çalışın. Kendinizi doğanın kollarına bırakarak aldığınız karbondioksitinetkilerini azaltabilirsiniz.
  • Gezinizde, toplu taşıma kullanma ya da bisiklete binme gibi gündelik yaşamdaki iyi alışkanlıklarınızı devam ettirin ve tabi ki yürümeyi unutmayın!

 

Bazı seyahat acentaları, tatilinizde karbondioksit emisyonunu dengelemenizi öneriyor. Gezegene en az zararla dünyayı dolaşmanın ve oluşan etkileri en aza indirmenin en iyi yolu bu!

sowimage

Çevresel faktörleri iyi yönde etkilemek için başlıca yapılması gerekenler

Tek kullanımlık plastik poşetler, su şişeleri, sigara izmaritleri… Bunlar tatil yaparken çevreye verebileceğiniz en büyük zararlar. Biraz daha planlı davranarak tüm bunlardan kaçınabilirsiniz.

  • Gittiğiniz yerlere kendi su şişenizi götürmenizi öneriyoruz. Tabi ki sonrasında boş şişelerinizi etrafta bırakmaktan kaçınmalısınız.
  • Tüm çöplerinizi çöp kutularına atmalı ve sigara izmaritlerinizi asla kumda bırakmamalısınız. ( 1 sigara izmaritini ayrıştırmak 2 seneyi buluyor.)
  • Plajda ya da şehirde alışveriş yapmak için kendi yeniden kullanılabilir poşetleri tercih edebilirsiniz. Tekrar ediyoruz: Plastik poşetleri kullanmayı tercih etmemelisiniz! Doğada ayrışmaları 400 yıl sürerken, deniz yaşamına da çok ciddi zarar verdiklerini aklımızdan çıkarmamalıyız.
  • Otel ya da restoranınızda kokteyl içecekseniz pipetsiz isteyin! Eğer pipet olmadan içemem diyorsanız hiç sorun değil. Kendiniz bambudan ya da herhangi bir doğaya saygılı maddeden kendi pipetinizi yapıp yanınızda taşıyabilirisiniz.

Ajandanızda yürüyüş yapmak varsa çevreye dikkat etmelisiniz.Sigara izmaritleri ve kamp ateşleri orman yangını riskini arttırır. Bitkilerin yaşam alanları içinde olduğunuz için onları korumak adına bastığınız yerlere dikkat etmelisiniz.

Yerli konaklama mekanlarında kalın !

Otelde: Personelden her gün yatak çarşaflarınızı ve havlularınızı değiştirmemelerini rica edin ve uzun banyolar yerine kısa duşları tercih edin. Böylece daha fazla su tasarrafu yapılmasına destek olursunuz. 

Kiralık Alanlar: Uzun süreli konaklamalarda, özel bir rezidans ya da orada yaşayan birinin evinde bir oda kiralamak size geri dönüşüm ve günlük alışkanlıklarınızı devam ettirmenizi sağlayacaktır. Hostel ve bungalovlar da bir diğer harika fikir olabilir!

Doğadaki Alternatifler: Ormanda kamp yapmak ya da karavanda kalmak… Kendinize en uygun seçeneği bulun!

Hangi kişisel bakım ürünlerini götürmeliyim?

Kişisel bakım ürünlerim olmadan hiç bir yere gidemem diyorsanız,en pratik yöntem olarak size makyaj çıkarıcınızı, doğa dostu konsantre şampuanınızıve konsantre duş jelinizi almanızı öneriyoruz. 

 

sowimage

Ya hediyelik eşyalar?

Tatil dönüşü kendinize ve sevdiklerinize orayı hatırlatacak hediyelik eşyalar getirmek isteyebilirsiniz. Size doğaya zarar vermemeniz için bir kaç hatırlatma yapmak istedik:

  • Bazı bölgelerde kum, midye, çakıl taşı gibi doğal öğeleri alıp saklamak ya da hediye olarak götürmek yasaktır. Çevresel dengeyi korumak için doğal elementleri habitatlarından ayırmamaya özen gösterin. 
  • Hayvan ya da bitki satın almak gibi bir düşünceniz varsa öncesinde araştırma yapmalısınız. Farkında olmadan nesillerinin tükenmesinde rol oynayabilirsiniz.

Yerel işletmelerin ürünlerini satın alarak yerel ekonomiye katkıda bulunabilirsiniz.

sowimage

Vahşi hayvanlara merakımızı giderme, güzel anılar biriktirme fikri kulağa hoş gelse de araştırma yapmadan bu hayvanların yanına yaklaşmamakta fayda var. Yapmak istediğiniz aktiviteler bu hayvanlar için uygun koşulları barındırmıyor olabilir. Örneğin; bebek bir kaplanla fotoğraf çektirmeniz, bir filin sırtına binmeniz gibi. Size önerimiz bu tür hayvanları istismar etme olasılığı olan aktiviteler yerine, barınaklardaki hayvanlara yardım etmenizdir. Son olarak yerel kişilerle tanışarak ve onların önerdiği aktiviteleri yaparak mükemmel tecrübeler yaşayabilirsiniz !

Sizin tatilde de devam ettirdiğiniz doğa dostu alışkanlıklarınız neler? Yorum yazarak bizimle paylaşın !

Share