This action generated an error, probably on our side, you can reload this page and retry

Error reason : unknown

Yves Rocher
0
Geri

Vegan Kozmetik

Vegan Kozmetik hakkında neler biliyorsunuz? Vegan, vejeteryan bu kelimeler size tanıdık geliyor mu? Bu yazımızda size vegan kozmetik hakkında her şeyi açıklayacağız.

sowimage

İlk olarak, Yves Rocher ürünlerinin % 100 vejetaryen ve % 88 vegan olduğunu biliyor muydunuz ? Peki vegan ve vejetaryen tam olarak ne anlama geliyor?

Vegan olmak nedir?

Hayvansal ürünleri veya hayvansal yan ürünleri (süt, yumurta ve bal gibi) tüketmemek anlamanına gelir. Ayrıca, hayvan zulmüne karşı bir inançla birleşmiş olan veganizm diyetinin uygulanması anlamına da gelir. Veganizm, günlük yaşamda yapılan etik seçimleri yansıtan, kozmetik ve moda gibi çeşitli sektörleri kapsayan gerçek bir yaşam biçimidir. Özetlemek gerekirse, vegan olmak hem bir vegan diyetini takip etmek hem de aynı değerleri yansıtan bir yaşam tarzını benimsemektir. Örneğin, deri veya yün ürünler kullanmamak, keratin ve kollajen gibi hayvansal kaynaklı maddeler içeren kozmetik ürünler kullanmak gibi...

 

Vejetaryenlikten nasıl farklıdır?

Vejetaryenler herhangi bir hayvansal ürün veya et veya balık gibi gıdalar tüketmezler. Ama bal, yumurta ve balmumu gibi hayvansal yan ürünleri tüketirler.

sowimage

Yves Rocher ürünleri nasıl bir içeriğe sahip?

% 100 vejetaryen ve % 88 vegan

Yves Rocher % 100 vejetaryen bir markadır, bu da ürünlerimizde hayvanlardan elde edilen herhangi bir içerik kullanmadığımız anlamına gelir. Ama tüm ürünlerimizin tamamı için bu durum geçerli değil! Çünkü ürünlerimizin % 88'i vegandır! Formüllerimizde kullandığımız tek hayvansal yan ürün balmumudur. Çoğunlukla dudak balsamı ve ruj gibi ürünlerimizde ve maskaralarımızda kullanıyoruz.

Örnek olarak koşineal karmin maddesini ele alalım.

Göz farı, ruj ve oje gibi kozmetik sektöründe yaygın olarak  kullanılan bu maddenin kullanımını yasakladık. Bu madde; küçük bir böceğin kendisini yırtıcı hayvanlardan korumak için üretmiş olduğu karminik asitten elde edilmektedir. İşte bu nedenden dolayı da, Yves Rocher'in güzellik ürünlerinde popüler karmin rengine yer vermemekteyiz.

 

sowimage

Peki hayvan testleri?

1989 yılında hayvanlar üzerinde yapılan testleri kullanmayı bıraktık.

Yarı mamül ya da bitmiş ürünlerimizi hayvanlar üzerinde test etmiyoruz. Aslında Yves Rocher markası hayvan testleri konusundaki mücadelesine erken yıllarda başladı! 1989 yılında kozmetik endüstrisinde ürünlerimizi hayvanlar üzerinde test etmeyi durduran ve testleri alternatif yöntemlerle değiştiren ilk Avrupalı şirketlerden biriydik. 1992 yılında, bu girişimimizden dolayı Fransa Hayvanları Koruma Derneği'nden Altın Madalya kazandık.

sowimage

Hayvanlar üzerinde test yapmamanız harika! Fakat hayvan testlerinin yapılmasına izin veren Çin'e ihracat yapıyorsunuz...

Kurucu Yves Rocher doğaya karşı tutkuluydu ve doğal güzelliğin tüm kadınlar için ulaşılabilir olmasını istiyordu. Her gün, Çin'de dahil olmak üzere 90'ın üzerinde ülkede faaliyet gösteriyoruz ve  Botanical Beauty® 'nin tüm kadınlara ulaşmasını hedefliyoruz.

Çin'deki düzenlemeler, faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelerden farklıdır. Çinli yetkililer, herhangi bir kozmetik ürünü markasını Çin pazarında satılmadan önce teste tutulmasını zorunlu kılmaktadır. 

 

Vegan kozmetik ürünleri hakkında görüşleriniz neler? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Share