Geri

Yeşil bitkiler edinin

Bitkiler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ister misiniz? Botanik uzmanımız Céline Bastin sizin için anlatıyor.

Bitkiler neden yeşil renktedir?

Bitkilerin sapları ve özellikle yaprakları yeşil ise çok yüksek oranda "klorofil" diye adlandırdığımız bir pigment içerdikleri içindir.

Bu pigment ışığı özümser ve ışık ışınlarının bir kısmını, özellikle kırmızı ve sarı renkleri yakalar ve yeşil rengi yansıtır. Bu yeşil renge hassas olan gözümüz, bunu çok yoğun bir şekilde algılar.

Gerçek güneş panelleri gibi yapraklar güneş ışığını alır ve bu ışık enerjisini klorofil yoluyla kimyasal enerjiye dönüştürür. Buna "fotosentez" denir.

sowimage
sowimage

 

Evimde neden bir bitki olmalı?

Dekorasyona renk katmasının yanı sıra bitkiler gerçek bir altın madenidir!

Havada bulunan karbondioksidi büyük miktarda emerek bize gerçek bir oksijen kaynağı sunar! Evinizdeki havayı arındırmak için deterjanlardaki kimyasalları ve sigara dumanını emen Diresena veya Crassula Ovata (Yeşim Ağacı) bitkilerinden daha iyisi yoktur.

Ayrıca bitkiler sağlığımız için gerçek bir fayda sağlar: havayı nemlendirerek tahriş olmuş boğazımızı tedavi eder ve nemlendirirler. Elektromanyetik dalgaları da emerek çevremizdeki aletler tarafından yayılan bu dalgalara karşı bizi korurlar.

Son olarak bitkiler stres azaltır, bizi güçlendirir ve bize cesaret verir! Gerçek bir psikolojik destek sağlar, korku ve öfke gibi olumsuz duyguları hafifletir ve hastalık sonrası daha çabuk iyileşmemize yardımcı olur. Daha da iyisi, yeşil bir bitki yanında çalışmak üretkenliği artırır.

sowimage
sowimage

 

 

Öyleyse kararınız nedir? Yeşil bir bitki sahibi olmak istemez misiniz? Siz de bitki fotoğrafınızı #ActBeautiful hashtagiyle paylaşın!

Share