Geri

2019 La Gacilly Fotoğraf Festivali

Her sene La Gacilly'nin evleri ve duvarları Fotoğraf Festivali zamanı birbirinden güzel fotoğraflara ev sahipliği yapıyor.

Bu yaz, Doğu Avrupa ülkelerinden 2 farklı tema ile karşımıza çıkan bu festival büyük ilgi odağı oldu. İlk teması, 30. yıl dönümü olması sebebiyle Sovyetler Birliği'nin çöküşü olurken, bir diğeri de Dünya'nın odak noktasından biri olan Rönesans dönemi olarak fotoğraf severlerin beğenisine sunuldu. 

sowimage © Atelier Michel Bouvet

2004’den beri her yaz

16. yılını dolduran La Gacilly Fotoğraf Festivali yazın en önemli etkinliklerinden biri olmaya devam ederken, Dünya’nın her yerinden 300.000 den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bu sene, 1 Temmuz- 30 Eylül arasında La Gacilly’de yapılacak olan festival sürükleyici bir grafik deneyimi yaşamak isteyenleri bekliyor. Festival,30’a yakın açık hava galerisi ile çevre ve dünyayla ilişkili modern zaman fotoğraflarını sizlerin beğenisine sunuyor. Bu da festivali, tüm zamanların en büyük, ücretsiz açık hava fotoğraf festivali yapmaya yetiyor.Böylesine güzel bir festivale destek veren tüm kurumlar da büyük bir takdiri hak ediyor: Bu kurumlardan en önemlisi de festivalin ana sponsoru Yves Rocher!

En büyük açık hava fotoğraf festivali...

Gacilly Fotoğraf Festivali toplumun karşılaştığı zorlukları temel alarak, her sene ülkelerin sosyal ve çevresel olaylarını, modern bir bakış açısıyla harmanlayarak, ikili bir tema geliştirmektedir. 2019 yılında, günümüz dünyasına ve geçmişten bu güne dünyaya verilen tüm zararlara rağmen, gerçek insan bilincinin hala var olduğu gerçeğinin yanı sıra; Doğu Avrupa ve Rönesans temasına da önem verildi.Aynı konsept, 2018’den bu yana Avusturya’nın Baden kentinde ‘ La Gacilly- Baden Fotoğraf Festivali’ olarak hayata geçmiştir.

Doğu’daki Yenilik

 

 

Doğudaki yenilikRusya,Polonya ve Estonya’daki modern fotoğraf sanatçılarını, bu bölgelere nisbeten yabancı olan Fransız fotoğraf severlerle buluşturuyor.Bu sene, Gacilly Fotoğraf Festivali totaliter rejime karşı halk ayaklanmasına dikkat çeken Doğu Avrupa’lı modern fotoğrafçıların eserlerine ev sahipliği yapacak. 

sowimage © Josef Koudelka / Magnum Photos

 

Ayrıca 2019 yılı Sovyetler Birliği’nin çöküşünün 30. Yıl dönümü olması sebebiyle,bu tarihsel özgürlük hareketini yaratıcılıklarıyla fotoğraflayan bu sanatçıları mercek altına alıyor. Bu sanatçılardan bazıları: . Sergey Prokudin-Gorsky, Alexander Rodchenko, Josef Koudelka, Elena Chernyshova, Kasia Strek. Tabi ki liste sadece bu isimlerle sınırlı değil. 1000’e yakın büyük ölçekli fotoğraf halka açık alanda La Gacilly Fotoğraf Sergisi’nde sizi bekliyor !

sowimage © Yuri KOZYREV / NOOR pour la Fondation Carmignac

Rönesans

La Gacilly Fotoğraf Festivali bize dünyamızı ve çevremizi tanımak için çok büyük bir fırsat sunuyor.‘Rönesans’ teması şu temele dayanıyor: Yaşamımızı kötüye kullandığımız bir zamanda yaşıyoruz ve küreselleşme çılgınca bizi kuşatır hale geldi.

sowimage © Franck Seguin / Bureau233

2004’den bu yana Festival, en çok tanınan fotoğrafçıları en ünlü fotoğraflarını sergilemeleri için davet ediyor. Bu sene festival, fotoğrafın gücünü kullanarak, günümüz dünyasına yaratılan kalıcı hasarı gösterirken, gerçek insan bilincinin hala var olduğunu ve dünyada tüm politik güçlerden daha etkili olduğunu bizlere aktarıyor.İnsan yaşamının sona ermesinin anlamsızlığını reddederken; bize temel değerlerimizi korumak için en önemli şeyin mücadele ve umut olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. 

 

Bu mükemmel köyü gezerken festivale de göz atmayı unutmayın!

sowimage © Marco Zorzanello
sowimage © Axelle de Russé / Fondation Yves Rocher
sowimage © Ovi D. Pop

Siz hangi tür fotoğraflardan hoşlanıyorsunuz? Yorumlarızla bize bildirin !

Share